Отличени 2025

Галин Стефанов

Бизнес, икономика и/или предприемачество

Галин Стефанов е сериен предприемач, визионер и основател на най-голямата предприемаческа общност в Североизточна България – Varnapreneurs. С над 12 години опит в бизнеса, той е отдаден на изграждането на устойчива предприемаческа екосистема във Варна и региона, като вдъхновява и свързва стотици млади и утвърдени професионалисти.

През 2018 г. съосновава дигиталната агенция Performalis, която достига екип от над 50 души и през 2021 г. е придобита от канадски инвестиционен фонд. Компанията е отличена от в. „Капитал“ като №1 най-динамична компания във Варна и №2 по рентабилност в България за същата година.

След успешната продажба на Performalis, Галин фокусира усилията си върху развитието на Varnapreneurs – общност, създадена през 2023 г., която провежда ежемесечни събития с участието на вдъхновяващи предприемачи, включително подкасти на живо и възможности за нетуъркинг. Само за две години събитията на инициативата са привлекли хиляди участници, като юбилейното #22 през април 2025 г. събира над 480 души.

Галин е активен ментор, инвеститор и обучител. Вярва в силата на сътрудничеството и изповядва принципа:
„Свободата на човек зависи от доброто, което прави“.

Завършил е „Компютърни науки“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и остава вдъхновяваща фигура за предприемаческата сцена както във Варна, така и в цяла България.

Станислава Йорданова

академично лидерство и/или постижение

Станислава Йорданова е учител по химия и опазване на околната среда, носител на престижната награда SUPER STEM Europe – Учител на България 2024г. и SUPER STEM Учител през 2021г. и 2022г.. Отличена е с редица признания, сред които „Агент на промяната“, почетното отличие „Неофит Рилски“ от МОН и е сред „40 до 40“ на Дарик радио. През 2022 г. получава и наградата „Учител на годината по химия“.

Кариерата ѝ започва през 2017 г. чрез програмата „Заедно в час“ в училище в с. Камен, където трансформира нагласите на ученици, бягащи от училище, като ги вдъхновява да се включват в допълнителни занимания по наука.

От 2021 г. преподава в ЧОУ „Цар Симеон Велики“, където създава авторска STEM програма с фокус върху проектно-базирано обучение и научна грамотност. Като обучител достига до над 2000 учители, разпространявайки добри практики в STEM преподаването.

Тя е докторант по Методика на обучението по химия, автор на научни статии и съавтор на нови учебни помагала по „Човек и природа“ за 5. и 6. клас, насочени към формиране на здравни и екологични компетентности, както и съавтор на първите STEM помагала в България съвместно с издателство Просвета.

През 2025 г. поема и координацията на Space Camp Turkey – образователна инициатива, посветена на изследване на космоса в своето училище.

Севар Иванов

Културно постижение

Севар Иванов е актьор, режисьор, продуцент, културен мениджър и преподавател, който умело съчетава сценичното изкуство с културния мениджмънт и образованието. Завършва Националната търговско-банкова гимназия (специалност „Банково дело“), след което – „Актьорство за драматичен театър“ в НАТФИЗ при проф. Стефан Данаилов, като още тогава получава наградата „Най-най“ за най-добър актьор на випуска.

Придобива магистърска степен по „Мениджмънт в сценичните изкуства“ и защитава докторска дисертация в УНСС за финансирането на сценичните изкуства – труд, който привлича вниманието на министри, експерти и БАН. През 2022 г. печели стипендия Fulbright за специализация в Baruch College, Ню Йорк. Севар е играл в Младежкия театър „Николай Бинев“, Сливенския театър и Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград, където става най-младият заместник-директор. Играе и в сериала „Войната на буквите“, филма „Терапията“ и в моноспектакъла „Кученцето се засмя“, отличен с международни награди. Като собственик на „Пърл Ривър Продъкшън“ е продуцент на документалната поредица „5 минути София“ (над 50 епизода и 4 млн. гледания), изложби и културно-образователния проект „Антарктика в нови измерения“ с Българския антарктически институт.

Преподава в УНСС, участва като гост-панелист в „На кафе“ по Нова телевизия, а от 2025 г. се включва в доброволчески инициативи с фондация „Сурия“ и други каузи. Член е на Съюза на артистите в България (най-младият в УС), Менса и Fulbright Alumni Club, носител на наградата ИКАР (2022), „Андрей Баташов“, „Студент на годината“ на УНСС и много други. Севар Иванов е вдъхновяващ пример за връзката между артистичния талант и професионалния мениджмънт в изграждането на по-силно културно общество.

Радослав Свирецов

Културно постижение

Той е фотограф, а вече е и архитект. Получава първия си фотоапарат точно преди 10 години – през 2015 –та , а първите си снимки прави рано сутрин, сутрин след сутрин снима едно и също – изгревите над морето.

Само за няколко години успява да се усъвършенства в пейзажната фотография и в макрофотографията дотам, че снимките му получават признание у нас, но и по света. През 2022 г. той получи почетната титла артист на FIAP – международната фотографска федерация.

Автор е на Проекта „България от въздух и земя“, който през 2023 г. запечата в календар най-красивите и интересни природни кътчета у нас.  

Създател и организатор е на инициативата „Купи изкуство, дари бъдеще на дете“ – изложба, която всяка година помага на дете в риск да продължи професионалното си развитие.

В първите 2 издания вземат участие фотографи, поканени от Радослав. През 2024г, по време на третото издание на изложбата, участието бе проведено чрез конкурсно избиране на участниците, където интерес проявиха над 150 фотографи.

Носител е на наградата „Посланик на фотографска академия Янка Кюркчиева“. 

Младият фотограф  организира и благотворителни изложби, а за всяка година си поставя кауза, която да има надграждане. Всички сме виждали снимката му на двете целуващи се мравки и сме се чудили как е направена.

Любомила Йорданова

Морално лидерство и/или защита на околната среда

Любомила е съосновател и главен изпълнителен директор на Plan A, Пан-Европейски бизнес – , който от 2017та до днес е привлякъл инвестиции в размер на над 40 млн. евро. Основната мисия на компанията е да мобилизира силата на данните и иновациите в борбата с климатичните промени.
Plan A разработва сертифицирана платформа за управление на въглеродните емисии, съвместима с GHG Protocol и TÜV Rheinland. Чрез нея бизнесът получава възможност да измерва, докладва и редуцира въглеродния си отпечатък, използвайки научно обосновани решения за декарбонизация.
С над 1 500 корпоративни клиенти и партньори като BMW, Deutsche Bank и Европейския съюз, Plan A играе ключова роля в ускоряването на прехода към устойчива и климатично отговорна глобална икономика.
 
Освен това, Любомила е съосновател на Greentech Alliance – международна общност, обединяваща над 5000 компании, които поставят устойчивостта в сърцето на своята дейност. Алиансът подпомага тези „зелени“ бизнеси с достъп до финансиране, стратегически насоки, експертна мрежа и повишаване на обществената им видимост. Работейки с над 700 съветници – сред които инвеститори, журналисти и предприемачи – организацията се стреми да ускори прехода към бизнес модели с реално и измеримо екологично въздействие.
Любомила е и член на Международния консултативен съвет на тема Климат за European Investment Bank, член на Международния консултативен съвет по социални иновации към Федералното министерство на образованието и научните изследвания на Германия, както и на Консултативния съвет към Съвета по устойчиво развитие на Chloé.
Преди създаването на Plan A, тя натрупва професионален опит в инвестиционното банкиране, рисковия капитал и финтех сектора в Азия и Европа.
Сред признанията, които ѝ носят нейният принос и лидерство, са: MIT 35 under 35, BMW Responsible Leader, Marshall Fund Fellow 2021, включване в класацията „100 най-влиятелни жени в Германия“ (Focus Magazin, 2020), „Топ 50 жени в технологиите в Германия“ (Handelsblatt, 2021) и Obama Leader Europe 2022.

Силвена Христова

Принос към децата, световния мир и/или човешките права

 Тя е основателката на фондация „Живот със Синдром на Даун“, която е посветена на каузата за по-добър и приобщаващ живот за хората със синдрома и техните семейства. От създаването ѝ през 2017 г. фондацията реализира значими инициативи, които водят до реални социални и законодателни промени. Сред тях са въвеждането на предимство при прием в ясли и детски градини, освобождаване от такси, независимо от процента инвалидност, и актуализация на учебници с коректна информация за синдрома.

 Благодарение на нейната работа, Наредбата за медицинска експертиза е променена в полза на хората със синдром на Даун, като се въвеждат пожизнен ТЕЛК и задължителна чужда помощ. Провеждат се национални кампании като „Шарено предизвикателство“, обучения за педагози, както и безплатни терапии за деца. Чрез видеоклипове и застъпническа дейност се преодоляват обществените предразсъдъци и се насърчава приемането.

 Активното ѝ сътрудничество с институции допринася за политики, гарантиращи равен достъп до образование, здравеопазване и социални услуги. Лидерството ѝ вдъхновява родители и професионалисти в създаването на по-приобщаваща среда за всички.

Наталия Григорова

Хуманитарно и/или доброволческо лидерство

 Наталия е отдадена на каузата за по-добър живот на хора с редки заболявания и съчетава клиничната психология със здравния мениджмънт, за да създава устойчиви модели за подкрепа и рехабилитация.

 Като управител на Център за социална рехабилитация и интеграция на хора с редки болести и дългогодишен председател на пациентска организация, тя не само консултира засегнатите и техните близки, но и работи активно за подобряване на здравната и социалната политика в тази сфера.

 Има опит като психолог в клинична и палиативна среда, менторира студенти и участва в научни изследвания в България и чужбина. Натрупала е квалификации в областта на икономиката, лидерството и застъпничеството, включително в рамките на Европейската съвместна програма за редки болести и Съвета на жените в бизнеса.

 Работила е като доброволец в референтни мрежи на европейско ниво и като консултант по психично здраве в болнични условия.

 Чрез своя опит, ангажираност и вдъхновяващ личен пример тя успява да обедини професионализъм, състрадание и визия за системна промяна в полза на хората с редки диагнози.

Александра Петкова

Научно и/или технологично развитие

 Тя е само 12ти клас в Националната природо-математическа гимназия, но доразвива теорията на Келвин за ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове. Не само развива рази теория, но и представи научния си труд през декември в Стокхолм, броени дни преди раздаването на Нобеловите награди. Тя презентира разработката си пред хилядна публика и е сред само 20-те младежи от цял свят, които имат възможността да представят изследванията си на Стокхолмския младежки научен семинар.

 Започва да работи по проекта си преди две години, когато участва в Международния турнир на младите естествоизпитатели. В разработката й става въпрос за изследване на ъглите на вълните, които оставят след себе си движещи се в морето плавателни съдове. Универсалният модел е създаден преди 100 години от лорд Келвин. 

 Всъщност Александра продължава модела на Келвин, така че да е приложим и при високи скорости. Така феноменът е по-добре обяснен и се получава нова теория.

 Ако се доразработи, теорията на Александра би довела до намаляване на разхода на гориво на плавателните съдове или до оптимизация на дизайна им.

 През септември с откритието си Александра печели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, както и участие в Стокхолмския младежки научен семинар. На него пред няколкохилядна публика прави 7-минутна презентация. После с още 20 млади учени гостува на връчването на Нобеловите награди. Поканена е и на официалната вечеря.

 В момента тя представя откритието си и на най-големия научен панаир в света – в Кълъмбъс, Охайо.

Иво Христов

Личностно развитие и/или постижение

Той е само на 24 години, но има издадени 12 книги. Пет години, 4 мозъчни операции, 12 книги и една мечта – да оздравее. Диагнозата му е неврофиброматоза тип 2 или по-просто казано – болест, поразяваща с туморни образувания мозъчните нерви в централния и гръбначния мозък. Тази болест открадва детството му, но го дарява с дарбата да пише.

Към днешна дата болестта е отнела способността му да говори, да чува и да се движи, но той продължава да твори, изполвайки приложение, което превръща звуците в текст. Книгите са един от източниците, с които финансира лечението си. Наричан е българският Стивън Кинг заради впечатляващия си талант и продуктивността в писането.

Стихосбирката „Тя безкрайността“(2022) и „Светлина в живота ни“(2024) са вдъхновени от неговите лични преживявания и се радват на голяма читаемост у нас. Получава детска „Вазова награда“ за приноса към литературата.

Валентин Иванов

Иновация в медицината

 Той се специализира тясно в ехографската диагностика и оперативното лечение на доброкачествените и злокачествените заболявания на млечната жлеза. Засяга именно оперативното лечение на най-малките (между 0,5 – 2 см) туморни формации, което има своите специфики.

 Подобен тип тумори, които не могат да бъдат палпирани, на повечето места в България се премахват с голямо количество здрава жлезна тъкан, а в някои случаи биват пропускани, което налага повторни оперативни интервенции.

 Преподавателската му дейност се състои в специализирано обучение на студенти, специализанти и специалисти (хирурзи, гинеколози и уролози) в сферата на лапароскопската хирургия.

 Методът позволява непрекъснато пространствено ориентиране в жлезния паренхим и стриктно следене на тумора. Тъй като техниката е специфична, задачата му е била да изобрети симулационен модел на интервенциите, който да позволи на хирурзите да изучат методиката.

 Пет от статиите му са публикувани в „British Journal of Surgery“.