Отличени 2020
Лазар Радков
Морално лидерство и/или защита на околната среда
Лазар е един от основателите и основна движеща сила зад инициативата Капачки за Бъдеще. Инициатива, която събира пластмасови капачки за рециклиране и използва генерираните средства за закупуване на кувьози за неонатологични отделения в болници, където това оборудване е остаряло, амортизирано или липсващо. Кампанията бързо се превръща в национална и само за две години успява да събере и рециклира над 260 000 кг пластмаса и да дари 22 кувьоза в 22 различни болници в цяла България и благодарение на това в Бългрия вече няма нито една болница, в който най-новият кувьоз да е от миналия век. След като подменя всички най-стари кувьози, кампанията се насочва към осигуряване на към друга жизнено важна медицинска апаратура нужна на болниците, а Лазар работи усилено, за да направи организация, която да включи и пластмасовите бутилки в каузата. Успоредно с всичко това с приятели организират редица събития за добрволно кръводаряване, няколко масови почивствания, както спортни събития на открито за широката общественост. В настоящата криза и борбата с COVID-19 Лазар и близките му отново се включиха дейно в подкрепа на българските медици с като събраха средства и осигуриха десет респиратора за десет болници, помогнаха на над 40 болници да получат лицеви шлемове, защитни очила и дезинфектант, а точно в момента работят да осигурят и защитни облекла на десетки лекари.
Мирослав Джоканов
Бизнес, икономита и/или предприемачество
Мирослав е български предприемач, съосновател на Shkolo.bg. Преди този проект той се изявява като Ръководител ИТ проекти във VMware, преподавател в Софийския университет, председател на управителния съвет на Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) и телевизионен риалити герой. Мисията на Shkolo.bg е да дигитализират българските училища, напълно да премахнат хартиените дневници и да създадат електронни дневници за училищата у нас. Платформата, която Мирослав създава има за цел да повиши ангажираността и информираността на родителите относно успеха и поведението на техните деца в училище. Затова създава платформа, в която учителите с елементарни усилия могат да въвеждат нужната информация.
Натанаил Стефанов
Бизнес, икономита и/или предприемачество
Натанаил е съосновател и председател на Българската стартъп асоциация BESCO – The Bulgarian Startup Association; вицепредседател на Sofia Tech Park и хоноруван асистент в Софийски университет. Въпреки, че има много и разностранни интереси, които могат да проличат в пъстрата му биография и дейности, днес Натанаил се е посветил на целта България да има икономика основана на знание, иновации и наука. Целта, която той и целият екип на BESCO има e България да бъде европейския стартъп инкубатор. Това означава да има по-добри условия за стартиране и развиване на бизнес тук. Основен фокус на организацията е да се подобри законодателството за иновативни компании и инвеститори в страната. Според него, това засяга цялата икономика – иновативни местни фирми, чуждестранни компании, които да дойдат да работят от България, както и традиционните български компании, които да могат да внедряват новости в своето производство и дейности. По време на кризата с Covid-19 Натанаил е и в основата на проекта DIY ventilators, който се превръща в Air Collective.
Блажка Димитрова
Морално лидерство и/или защита на околната среда
Блажка е управител на “Blagichka Zero Waste” и съучредител на Сдружение “Нулев Отпадък България”. Историята започва от годините и в програмата “Заедно в час”, където е била учител по английски. Впоследствие Блажка създава и менторска програма за учениците си. Скоро отваря своята кетъринг фирма, но не каква да е, а с добра кауза. В „Blagichka Zero Waste” наема младежи в неравностойно положение. Това е и първия ресторант с нулев отпадък в България. Голямата страст на Блажка е нейната активна дейност за животът с нулеви отпадъци. Освен за пример, че едно заведение може да не генерира никакви отпадъци, тя инициира у хората желанието за по-природосъобразен живот. Сдружение “Нулев Отпадък България” вече има над 40 проекта и 80 доброволци из цяла България. Тяхната кауза е достигнала до сърцата на много хора, чрез техните инициативи и събития и е подпомогнала със задържането на постоянството за един живот с по-малко отпадъци. Блажка е и автор на книгата “Нулев Отпадък в България”.
Стефан Апостолов
Културно постижение
Стефан е режисьор и продуцент, създател на късометражния филм „България в четири сезона“ – независима художествена продукция, посветена на България и силата на човешкия дух. Филмът е създаден по негова идея, продуциран и режисиран от него и разказва увлекателна история за семейството, наследството, културата и непримиримостта на човека. Работата по филма продължава над 3 години поради ограничения бюджет, но крайният резултат включва впечатляващи гледки от страната, представяне на различни български традиции, както и участие на най-изявените български спортисти – олимпийски и световни шампиони. Първоначалното финансиране за филма „България в четири сезона“ е осигурено с краудфъндинг кампания, която за кратко време предизвиква голям интерес (над 2 милиона гледания на промо-видеото). Каузата на продукцията – представяне на българските традиции по вълнуващ и модерен начин – предизвиква подкрепата на най-голямото българско филмово студио, което помага с реквизит, техника и костюми. На 1 май филмът е излъчен свободно онлайн (в платформата на Фейсбук), едновременно на 11 езика, за да достигне максимално голям брой хора и да ги вдъхнови с примерите за силата на българския дух в тежките времена на световна пандемия.
Елица Петкучева
Наука и/или технологично развитие
Елица е асистент в секция “ Водородни Системи с Полимерен Електролит“ към ИЕЕС в БАН. Тя работи по нови и по-евтини методи за производство на водород, който е екологично чист и гъвкав преносител на енергия. Изследванията и са свързани с получаване на евтини бифункционални катализатори за производство и употреба на водород по метода на магнетронното разпрашаване на базата на злато, платина и иридий в регенеративни горивни елементи. Друга насока в която работи са нови фотоабсорбери на базата на железен селенид с приложение във фотоелектролизата на вода. Фотоелектролизата използва системи за събиране на светлина, наречени фотоелектрохимични клетки за захранване на електролизата на вода, базирани на различни фоточувствителни полупроводникови материали. Електролизата е физикохимичен процес, при който при преминаване на електрически ток през разтвор се получава отделяне върху електродите на съставните части на разтвореното вещество ( в случая с водата това са кислород и водород). Когато този ток е получен чрез преобразуване на светлинната енергия в електрическа получаваме екологично чист източник. Изследванията на Елица имат важно влияние за технологиите използвани в горивните клетки. Самата тя е удостоена с множество награди на национално и международно ниво.
Йоана Колева
Принос към децата, световния мир и/или човешките права
Кремена Кунева
Хуманитарно и доброволческо лидерство
Мария Атанасова
Личностно развитие и/или постижение
доц. Велизар Шиваров
Иновация в медицината